Shortlist announced for 2020 Planning Awards

The shortlist has been announced for this year’s Planning Awards, which recognise outstanding work by councils, consultants, developers, lawyers, voluntary groups and other important players in the UK planning system.

Earlier this month, our 27 expert judges met virtually to discuss the entries, and draw up their shortlist. They were focusing on a longlist of candidates produced by an earlier round of individual assessment and scoring.

The awards, run by Planning and PlacemakingResource, are in their seventh year and reward excellence in professional planning work and related activities, such as placemaking, urban design, economic development, housing and regeneration. They are sponsored by Pegasus Group, RPS and Stantec.

All entries must relate to work either carried out or completed since 1 October 2018. The judges were looking for evidence that entries have improved or are likely to improve the physical or environmental quality of a place or the economic or social well-being of a community, as well as other, category-specific, criteria.

Due to the impact of the coronavirus pandemic, this year's awards ceremony, originally scheduled for June, has been rescheduled. It will now take place at The Mermaid London on the evening of 24 September, celebrating the people and teams behind the outstanding work that has been achieved this year.

For further information, visit planningawards.com

Placemaking categories


Award for design excellence

• Estate Management Scheme Design Guide, submitted by Place Services
• The H B Allen Centre, by MICA Architects
• The London School of Economics and Political Science (LSE) Centre Buildings Redevelopment, by Turley
• Quayside Quarter (former Honey Monster Factory site), by Knight Frank on behalf of
Galliard Homes
• SKYHouse New Build and Conversion – Oughtibridge Mill, by CODA Planning
• Southmead Hospital Redevelopment Project, by BDP

Award for best housing scheme (fewer than 500 homes)

• Hayfield Green – the redevelopment of former RAF Stanton Harcourt, submitted by Hayfield
• Mannamead Housing Development, by Pillar Land Securities/Rentplus
• Rathgill Bangor, by Radius Housing
• The Old Mansion House Site, North Stoneham Park, by HGP Architects
• Victory Plaza, by Lifschutz Davidson Sandilands
• Frankum Mews, by Corstorphine + Wright Architects and Collective Planning (on behalf of Frankum Mews Development)

Award for best housing scheme (500 homes or more)

• Fulham Gasworks, submitted by London Borough of Hammersmith & Fulham, St William and Apt Architects
• Highwood, by Berkeley Homes
• Prince Phillip Barracks, Whitehill and Bordon, residential and mixed regeneration scheme,
by Whitehill & Borden Regeneration Company, Taylor Wimpey
• Southernwood – Old Kent Road, by Pilbrow
& Partners

Award for promoting economic growth

• Ambitions for the North – a spatial framework for people and places in the North of England, submitted by Stantec
• Camden Collective, by Camden Town Unlimited
• Heart of London Placeshaping Strategy,
by Publica
• Inclusive Growth Strategy (IGS) 2019-2040, by Brent Council
• Wokingham Town Centre Regeneration, by Wokingham Borough Council

Award for best use of arts, culture or sport in placemaking

• Broadacres, submitted by Berkeley Homes
• Chatham Placemaking Project, by FrancisKnight
• EMD Walthamstow, by Pilbrow & Partners
• Illuminated River, by Lifschutz Davidson Sandilands/Illuminated River Foundation
• Wembley Park, by Quintain

Award for best use of heritage in placemaking

• Alconbury Weald – Key Phase 1 including the Watch Tower refurbishment, submitted by Urban&Civic Plc
• Hayfield Green – the redevelopment of former RAF Stanton Harcourt, by Hayfield
• Plumstead Library, by BPTW
• Reading Abbey Quarter, by Reading Borough Council
• Royal Arsenal Riverside, by Berkeley Homes
• Walthamstow EMD Cinema, by Pilbrow
& Partners

Award for partnership working

• Collective Auction Rooms, submitted by Camden Town Unlimited
• Runnymede Design Guide, by Tibbalds
Urban Design and Planning on behalf of Runnymede Borough Council, Design South East and Purcell
• Greater Norwich Joint Infrastructure Investment Plan and the supporting Infrastructure Investment Fund, by Greater Norwich Growth Board
• A38 Manadon Junction, by Highways England (on behalf of Plymouth City Council)
• Houlton Link Road, by Urban&Civic Plc
• Wild West End, by Arup

Award for regeneration

• New Islington, submitted by Urban Splash
• Pydar Regeneration, by Inner Circle Consulting in partnership with PRP
• Regeneration of Hill Top Neighbourhood Centre, High View, Hatfield, by Lovell Partnerships and Welwyn Hatfield Borough Council
• Stonefield Edge, Bilston Urban Village, by Countryside Partnerships West Midlands
• The Northern Gateway Strategic Regeneration Framework (SRF), by Avison Young
• Winstanley Estates Regeneration – Phase 1 Hybrid Planning Application and Masterplan, by Taylor Wimpey

Award for mixed use development

• Merchant Square Estate, Paddington, submitted by Merchant Square Estate
• Moat Lane Regeneration Project, by South Northamptonshire Council
• Morland Gardens, by Brent Council
• Pilgrim Place, Newcastle, by Avison Young
• Wembley Park Masterplan: Eastern Lands, by Quintain

Award for community-led placemaking

• 'Southmead regeneration – working for the community' project, submitted by Nash Partnership and Streets Reimagined
• Team Catford, by Team Catford

Best use of publicly-owned land and/or property in placemaking

• Beam Park, submitted by Patel Taylor
• CRATE St James Street, by London Borough of Waltham Forest
• Mulberry Place, Daventry, by Marchini
Curran Planning for Daventry District Council, Willmott Dixon Construction and Marchini
Curran Associates
• Stonefield Edge, Bilston Urban Village, by Countryside Partnerships West Midlands
• The Glass Works, by Barnsley Metropolitan Borough Council
• Wokingham Town Centre Regeneration, by Wokingham Borough Council

Best use of brownfield land in placemaking

• Black's Gate – Former Visteon Site, submitted by Radius Housing
• Hayfield Green – the redevelopment of former RAF Stanton Harcourt, by Hayfield
• Mayfield Partnership, by U+I
• Mulberry Place, Daventry, by Marchini
Curran Planning for Daventry District Council, Willmott Dixon Construction and Marchini
Curran Associates
• Scottish Marine Technology Park, by Stantec
• Stonefield Edge, Bilston Urban Village, by Countryside Partnerships West Midlands

Award for fostering a healthy high street

• Catford Mews, submitted by Really Local Group
• Harlesden Place-Making Framework, by Brent Council
• Salisbury Central Area Framework, by
Tibbalds Planning and Urban Design and Wiltshire Council
• The Guildhall Quarter, by Clague Architects
• Wakefield Future High Street (Fund) September 2019 – March 2020, by Arcadis + Wakefield Metropolitan District Council
• Walthamstow High Street initiatives, by London Borough of Waltham Forest

Planning categories


Award for plan-making

• Debenham Neighbourhood Plan, submitted by Debenham Parish Council
• Drummond Street Neighbourhood Vision, by Euston Town
• Enfield's New Local Plan and Heritage Strategy, by London Borough of Enfield
• Mayfield Partnership, by U+I
• MK2050 Milton Keynes Strategic Growth Study (August 2019), by David Lock Associates/Milton Keynes Council
• New Cross Area Framework, by 5th Studio

Award for infrastructure planning

• Bakerloo Line Extension, submitted by Lewisham and Southwark Councils
• Deephams Sewage Treatment Works Upgrade, by Adams Hendry Consulting
• Footbridge to Telford Central Railway Station, Telford, by apT – Development Consultancy (part of Telford & Wrekin Council)
• Local Infrastructure Initiatives Programme, by London Borough of Tower Hamlets
• Energy Planning for Wembley Park,
by Quintain

Award for planning for increased housing delivery

• City Living Preston, submitted by Preston City Council and Hive Land & Planning
• Clongriffin Project, by Downey Planning
• Wembley Park, by Quintain
• Whitehill & Bordon new housing delivery, by Whitehill & Bordon Regeneration Team, East Hampshire District Council

Award for planning for affordable housing

• Bedford Passage – Middlesex Hospital Annex, submitted by Temple Group and Llewelyn Davies on behalf of UCLHC
• Drovers Place, by Chorus Homes, part of Places for People
• Heathside & Lethbridge Estates Redevelopment, by Avison Young
• Local authority-led affordable housing in Islington, by HTA Design LLP and London Borough of Islington
• Sheerwater Canalside Regeneration, by HTA Design LLP and Thameswey Group
• Upper Achintore Housing Development,
by Stantec

Award for planning for the natural environment

• Area Statements, submitted by Natural Resources Wales
• Caithness-Moray HVDC electricity transmission link, by SSEN Transmission
• Earth Trust River of Life II, by Carter Jonas
• Shropshire Landscape and Visual Sensitivity Assessment, by Gillespies
• Tree Preservation Order Project Review, by London Borough of Southwark

Award for use of new technology in planning

• Garnett Wharfe, submitted by Barratt and David Wilson Homes Yorkshire West
• Havant Town Centre Masterplan, by Havant Borough Council
• The Autarkic House, by Rural Solutions
• Tide/Vision Modular Off Site Construction, by HTA Design LLP
• Wind Microclimate Guidelines, by City of London/RWDI

Planning law firm of the year

• Addleshaw Goddard
• Dentons and Mills & Reeve (for Waterbeach)
• Town Legal (for Battersea Power Station)
• Pinsent Masons (for Luton Town; Power
Court and Newlands Park mixed use developments)
• Winckworth Sherwood Planning Team
• Womble Bond Dickinson Planning and Infrastructure Team

Planning consultancy of the year

• Avison Young
• BPTW
• Iceni Projects
• Inner Circle Consulting
• LUC Planning Consultancy
• Tetlow King Planning

Local authority planning team of the year

• Borough Council of Wellingborough
• London Borough of Redbridge

Planning permission of the year

• Beam Park, submitted by Lucid Planning
• Former Ebrington School Site, by Radius Housing
• Leven Road Gasworks, Poplar,
by St William
• Oak Cancer Centre, The Royal Marsden Hospital, by Lambert Smith Hampton
• Redevelopment of Waterbeach Barracks
and Airfield, South Cambridgeshire, by Urban&Civic Plc, South Cambridgeshire
District Council and The Defence Infrastructure Organisation
• SweetTree Fields Farm, by Planning Potential

Award for stakeholder engagement in planning (development management)

• Civic Campus, Hammersmith, submitted
by the London Borough of Hammersmith & Fulham, A2Dominion and Rogers Stirk Harbour + Partners
• New Cambridge Mosque, by Bidwells LLP
• Trewint Street Planning Application, by The Collective and Cascade Communications
• The People's Project, by Influential (on behalf of CBRE and Everton FC)

Award for stakeholder engagement in planning (plan-making)

• "LCR Listens: Our Places" Liverpool City Region Spatial Development Strategy – Non-Statutory Engagement, submitted by Liverpool City Region Combined Authority
• Croydon Urban Room, by Spatial Planning Service, London Borough of Croydon
• East Hampshire District Council Large Development Sites Consultation Local Plan 2017-2036, by East Hampshire District Council's Planning Policy Team
• Ford Airfield, by Barton Willmore, Wates Developments & Redrow Homes
• Romford Town Centre Masterplan Engagement, by make:good
• Romsey Future – South of Romsey Town Centre, by Test Valley Borough Council

Award for fostering a diverse planning team

• A Diverse Planning Team serving a Diverse Borough, by LB Barnet/Regional Enterprise
• HTA Design Planning Team, by HTA Design LLP
• LUC, by LUC

Reserve your place

THE AWARDS WILL BE PRESENTED AT A CEREMONY AT THE MERMAID LONDON, NEXT TO THE
THAMES IN CENTRAL LONDON, ON THE EVENING OF 24 SEPTEMBER. TO RESERVE YOUR PLACE, VISIT WWW.PLANNINGAWARDS.COM

The judges

  • Gordon Adams, head of planning and public affairs, Battersea Power Station Development Co
  • Lucy Bird, planning director, Berkeley Homes
  • Anna Chew, senior planning manager, Crest Nicholson
  • Neil Cox, director, Pegasus Group
  • Brett Harbutt, head of planning, Quintain
  • Kate Harrison, senior land and planning manager, Southern Housing Group
  • Jane Hirst, director of planning, Stantec
  • Hannah Hyland, planning specialist, Environment Agency
  • Karen Jones, operational director, RPS
  • Rob Krzyszowski, head of planning policy, transport & infrastructure, London Borough of Haringey
  • Tracy Lovejoy, planning associate, Lanyon Bowdler Solicitors
  • Simon Marsh, head of nature protection, RSPB
  • Duncan McCallum, strategy and listing director, Historic England
  • Janice Morphet, visiting professor, UCL Bartlett School Of Planning
  • John Pitchford, Sizewell C lead planning advisor, Suffolk County Council
  • Victoria Potts, planning policy manager, East Hampshire District Council
  • Catriona Riddell, director, Catriona Riddell & Associates
  • Anna Rose, head, Planning Advisory Service
  • Paul Seddon, director of planning, housing & regeneration, Nottingham City Council
  • Francis Shaw, neighbourhood planning programme manager, Locality
  • Mark Skilbeck, UK planning director, Taylor Wimpey UK
  • Sripriya Sudhakar, head of regeneration, London Borough of Tower Hamlets
  • Stephen Tapper, planning consultant, Stephen Tapper (Planning)
  • Jenny Taylor-Smith, head of town planning, ASDA
  • Dr Deb Upadhyaya, specialist, planning, and board director, Homes England and The Academy of Urbanism
  • Carly Vince, chief planning officer, EDF Energy
  • Sara Whelan, policy manager/head of development management, Planning Officers Society/Dacorum Borough Council

Have you registered with us yet?

Register now to enjoy more articles and free email bulletins

Sign up now
Already registered?
Sign in

Join the conversation with PlanningResource on social media

Follow Us:
Planning Jobs