2018 Planning Awards shortlist revealed

The shortlist has been announced for this year's Planning Awards. The awards recognise excellence in both planning and placemaking.

The Planning Awards: ceremony to take place in June
The Planning Awards: ceremony to take place in June

As well as recognising outstanding professional planning work, they also reward excellence in planning-related activities such as placemaking, urban design, economic development, housing, regeneration, legal advice and environmental consulting.

Planning would like to extend its thanks to the judges for the substantial amount of time and expertise they put into the selection process.

Planning would also like to thank the awards sponsors: RPS, Pegasus Group, Francis Taylor Building and Russell Roof Tiles.  

The awards will be presented on 6 June 2018 at Savoy Place, London. Tickets can be purchased here.

The awards shortlist can be read in full below. 

Local authority planning team of the year

Planning Enforcement Team by Regional Enterprise Limited

Haringey Planning Team by London Borough of Haringey

North East Lincolnshire Council by North East Lincolnshire Council and ENGIE

Aylesbury Vale Planners by Aylesbury Vale District Council

Regeneration and Planning Division, London Borough of Camden by the London Borough of Camden

Planning consultancy of the year

Sponsored by Francis Taylor Building

bptw planning by bptw partnership

Tibbalds Planning and Urban Design by Tibbalds Planning and Urban Design

Deloitte Real Estate by Deloitte Real Estate

Inner Circle Consulting by Inner Circle Consulting

Stride Treglown (Town Planning Team) by Stride Treglown

Pure Town Planning Ltd. by Pure Town Planning

Planning law firm of the year

Sponsored by RPS

CMS Planning Team by CMS

Brodies LLP by Brodies LLP

Consent secured for unique redevelopment of an iconic listed building by Norton Rose Fulbright

Bircham Dyson Bell - Boston Barrier Project (actual work commenced on October 2016) by Bircham Dyson Bell

Planning permission of the year

Unity, Doncaster by Waystone Limited

Rochester Riverside, Medway by bptw partnership

Andover Estate by HTA Design LLP

Silverstone Park by Terence O'Rourke

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan by U+I

Resource Centre for Adults with Learning Disabilities, Coburg Crescent by DLBP Ltd

Award for infrastructure planning

Beaulieu by Countryside

Lake Lothing Third Crossing, Lowestoft, Suffolk by Suffolk County Council

Award for neighbourhood planning

Kislingbury Neighbourhood Plan by South Northamptonshire Council

Hailsham Neighbourhood Plan by Troy Planning + Design

Award for plan-making

Preparing a burial strategy for the future; Harborough DC Cemetery and Burial Strategy by Enzygo

Church Street, Westminster by Westminster City Council, Peter Brett Associates, LDA Design

Countesswells Phase 1 Masterplan by Optimised Environments Ltd. (OPEN)

Wiston Estate - Whole Estate Plan by Rural Solutions Limited

Former Cockenzie Power Station Site & Surrounding Area Masterplan by Peter Brett Associates

Award for planning for affordable housing

Mapleton Crescent by Rolfe Judd Planning

Copley Hanwell W7 by Broadway Living

HTA Design LLP - Planning Team by HTA Design LLP

Affordable Housing for Watford by Watford Borough Council

North West Cambridge Development by North West Cambridge Development - University of Cambridge

Rye Hill Park by Weston Williamson + Partners

Award for planning for increased housing delivery

Sponsored by Russell Roof Tiles

Beechwood Village by Swan Housing Association

Wembley Modular Developments by HTA Design LLP

London Borough of Hounslow Housing, Planning and Regulatory Services by London Borough of Hounslow

Cherwell District and South Northamptonshire Council’s Planning Policy and Growth Strategy Teams by South Northamptonshire Council

Mid Sussex Developers Forum by Savills UK Ltd

Award for planning for the natural environment

North West Cambridge Development by North West Cambridge Development - University of Cambridge

Kingsbrook by Aylesbury Vale District Council

Planning and Delivering Green Roofs in the City of London for Biodiversity by City of London Corporation

Broads Landscape Character Assessment by Broads Authority

Enhancing Spaces and Places through Green Infrastructure by Re (Regional Enterprise) Limited

Langley Mead SANG by Ecological Planning and Research Ltd. (EPR) and University of Reading

Award for stakeholder engagement in planning

Laindon Shopping Centre by Swan Housing Association

UCL East Masterplan by LDA Design, Soundings, LLDC, UCL

Towards a Stamford Hill Plan by London Borough of Hackney

Community Planning, Central Bedfordshire: by LDA Design and Central Bedfordshire Council

Central Winchester Regeneration by JTP

The Cornwall Planning Partnership by Cornwall Association of Local Councils & Cornwall Council

Rochester Riverside, Medway by bptw partnership

Award for use of new technology in planning

Park Royal Intensification Study / OPDC by Hawkins Brown

Modelling the City Cluster through New Technology by City of London Corporation

The Sustainable Development Scorecard by Iceni Projects


PLACEMAKING CATEGORIES

Award for best housing scheme (500 homes or more)

Sponsored by Pegasus Group

Tadpole Garden Village by Crest Nicholson

Monksmoor Park by Crest Nicholson

Kingsbrook by Aylesbury Vale District Council

Beaulieu by Countryside

Countesswells Phase 1 Masterplan by Optimised Environments Ltd. (OPEN)

South Quay Plaza by Berkeley Homes South East London

Land to North Abingdon-on-Thames by CEG

Award for best housing scheme (fewer than 500 homes)

The Waterman by Pilbrow & Partners

Tregunnel Hill, Newquay by ADAM Architecture

Lombard Wharf by Patel Taylor

National Institute for Medical Research, Mill Hill by Barratt London

Award for best use of arts, culture or sport in placemaking

A City Less Grey by LeedsBID (Leeds Business Improvement District) & East Street Arts

Walthamstow EMD Cinema by Pilbrow & Partners

Circus West Village by Battersea Power Station Development Company

Award for best use of heritage in placemaking

Walthamstow Wetlands by London Borough of Waltham Forest

Fairfield Halls by MICA Architects Ltd

Former Southwark Fire Station by Rolfe Judd Planning

St James Street HLF Townscape Heritage Regeneration Scheme by London Borough of Waltham Forest

Award for community-led placemaking

Woodberry Down by Hackney Council, Berkeley Homes, Genesis Housing Association and Woodberry Down Community Organisation.

Marklake Court by Bell Phillips Architects

Tadpole Garden Village by Crest Nicholson

Award for design excellence

Maldon District Design Guide by Maldon District Council and BDP

8 Finsbury Circus by City of London Corporation

The Lanterna Building, Fish Island Village by Lyndon Goode Architects

Angel Court, City of London, EC2 by City of London Corporation

Maggie's Centre, St Bartholomew's Hospital by City of London Corporation

Countesswells Phase 1 Masterplan by Optimised Environments Ltd. (OPEN)

The Sill by Cundall

Plasdwr, Cardiff's Garden City by Pegasus Group

Award for excellence in placemaking at high densities

Southall Waterside by JTP and Berkeley Homes (West Thames)

Brunel Street Works by JTP and GLA & Opal LLP (Galliford Try, Thames Valley Housing, Linden Homes, Fizzy Living)

Beckton Parkside by Stockwool

Award for partnership working

Fletton Quays by Peterborough Investment Partnership

Places for People X Urban Splash by Urban Splash Management Limited

Woodberry Down by Hackney Council, Berkeley Homes, Genesis Housing Association and Woodberry Down Community Organisation.

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan by U+I

The Essex Design Guide 2017 (EDG 2017) by Place Services

Beaulieu by Countryside

Award for regeneration

Twechar Regeneration Project by Places for People

Preston Barracks and the University of Brighton Lewes Road masterplan by U+I

Harvey Centre, Harlow Town by Rolfe Judd Planning

Bracknell Town Centre Regeneration by Bracknell Forest Council

Maiden Lane Estate Regeneration by CBRE

Morden Retail Gateway by Jan Kattein Architects Ltd

Leigh Court by Child Graddon Lewis

Award for mixed-use development

London Dock by Patel Taylor

LSQ London by Rolfe Judd Planning

Fletton Quays by Peterborough Investment Partnership

Transforming the Tower 42 Estate, City of London by City of London Corporation

Bargate Quarter, Southampton by Tellon Capital

Award for promoting economic growth

Circus West Village by Battersea Power Station Development Company

Tileyard Studios by Pilbrow & Partners

Northwood Park by Urban Infill

Walthamstow EMD Cinema by Pilbrow & Partners

Blenheim House by Paragon Land & Estates Ltd

Nexus 25 Strategic Employment Site by Taunton Deane

Best use of brownfield land in placemaking


Southall Waterside by JTP and Berkeley Homes (West Thames)

Alconbury Weald by JTP and Urban&Civic

Bargate Quarter, Southampton by Tellon Capital

New Mill Quarter, Barratt Developments Plc, BDW Kent divisional team by BDW Kent

Heyford Park - RAF Upper Heyford. Cherwell District Council and the Dorchester Group by South Northamptonshire Council

Fletton Quays by Peterborough Investment Partnership

Ailsa Wharf by Stockwool

Best use of publicly-owned land and/or property in placemaking

Central Somers Town Masterplan by DSDHA

Salford Ingleside Birthing Centre by Salford City Council

Brunel Street Works by JTP and GLA & Opal LLP (Galliford Try, Thames Valley Housing, Linden Homes, Fizzy Living)


Have you registered with us yet?

Register now to enjoy more articles and free email bulletins

Sign up now
Already registered?
Sign in

Join the conversation with PlanningResource on social media

Follow Us:
Planning Jobs